Skip to main content

Také jste už slyšeli tvrzení, že muži stárnou později? Že pokožka mužů obsahuje jiný typ kolagenu než pokožka žen, případně, že aktivně sportující muži netrpí osteoartrózou? Nevěřte všemu, co se povídá.

Za stárnutím mužů nejsou žádná kouzla, geny dlouhověkosti a dokonce ho neovlivňují ani "jiné" typy kolagenu. Mužská pokožka nestárne později, ale o dost pomaleji než ta ženská. Vrásky, které se posléze objeví, však bývají až několikrát hlubší než ty, které brázdí tváře žen.

Osteoporóza u aktivních mužů

Osteoporóza u aktivních mužů

Osteoporóza u aktivních mužů

Pravdou není rozhodně ani tvrzení o osteoartróze u aktivně sportujících mužů. Osteoartróza, neboli degenerativní onemocnění kloubů, je nejčastějším onemocněním pohybového aparátu a trpí jí tři čtvrtiny lidí starších 65 let, byť o tom mnozí ani nevědí, protože počáteční stadia osteoartrózy jsou bezbolestná. Bolest se dostavuje až ve chvíli, kdy je chrupavka natolik ztenčená, že není schopná dostatečně chránit okolní tkáně, tedy kost, kloubní pouzdro, vazy a svalstvo. Rizikovými skupinami jsou lidé dlouhodobě vystaveni velké fyzické námaze a lidé s nadváhou. Kde se tedy vzala pověra o sportovcích?

Jedním z možných vysvětlení je životospráva a péče o pohybový aparát, které jsou sportovci zvyklí dodržovat. Právě vědomí vysokého rizika osteoartrózy vede sportovní lékaře k účinné prevenci svých svěřenců. Součástí takové prevence je mimo jiné i kolagen.

Pečovat o sebe je in

Muži péče o pleť

Muž však nemusí být nutně aktivním sportovcem nebo majitelem modelingové agentury, aby mu záleželo na jeho vzhledu a perfektní kondici. Dnes je naprosto běžné, že muži o sebe pečují, používají kosmetiku, navštěvují fitness studia, kosmetické salony a hlídají si jídelníček. A v padesáti se žení a zakládají rodinu. To byl samozřejmě žert, nicméně měl poukázat na to, že moderním mužům se daří stárnout pomaleji a zachovávat si sexy look opravdu dlouho po pověstné padesátce.

Česká farmaceutická společnost RosenPharma a.s. se proto zaměřila i na potřeby mužů a speciálně pro ně vyvinula nový produkt: žvýkací tablety Kolagen SPRINT. Obsahují čisté kolageny typu I a II ve vysoce účinné hydrolyzované formě, N-acetylglukosamin napomáhající novotvorbě kyseliny hyaluronové a chondroitinu a vitamin C, který je k procesům novotvorby účinných látek nezbytný.

Tablety Kolagen SPRINT spolehlivě zajišťují funkčnost kloubů, přispívají k udržení pružnosti chrupavek, kloubů a vazů. Tablety Kolagen SPRINT ocení hlavně aktivní muži, pro něž je prioritou zachování perfektní kondice jak nejdéle to jen jde.

Muži péče o pleť
Kolagen SPRINT žvýkací tablety

Sport a kolagen

Pinďa koupel

Každý aktivní muž má dnes poměrně vysoký přehled o vhodných vitaminech, minerálech a dalších výživových doplňcích, které jeho tělu dodají vše potřebné. Mezi ty základní doplňky stravy pak řadí právě kolagen.

Kolagen, obsažený ve svalech, je totiž pro trvalou výkonnost sportovce nesmírně důležitý. Jeho nedostatek způsobuje při vysoké námaze mikro-trhlinky v kolagenních pouzdrech svalů, což způsobuje svalovou únavu a posléze i bolest. Proto sportovci k regeneraci šlach, kloubů a vaziva běžně užívají kolagen. Užívání kolagenu je samozřejmostí při kulturistice, vzpírání, při bojových sportech, aerobiku, gymnastice a řadě dalších sportů, u kterých je důležitá vysoká elastičnost vaziva a šlach a bezchybná a samozřejmě bezbolestná pohyblivost kloubů.

Ani muži, kteří sice nejsou vrcholovými sportovci, ale o svou kondici pravidelně dbají běháním, plaváním či ve fitness centrech, by neměli dostatek kolagenu v těle podceňovat. Jestliže svou energii vkládají do dosažení vypracované postavy, byla by škoda hyzdit poctivě vyrýsované svalstvo povislou kůží. Kolagen má totiž jedinečnou vlastnost - pomáhá udržovat pokožku vypnutou a pružnou. To je cenná vlastnost i v případě, že právě díky cvičení a životosprávě muž hubne. Kolagen v takovém případě způsobí, že pokožka snadněji reaguje na svou novou "velikost".

 

Kolagen také pomáhá lepšímu hojení při poranění kůže. Příjemným bonusem je také zlepšení kvality vlasů a nehtů. Perorální přijímání kolagenu má tedy zcela určitě své opodstatnění. Hovoříme samozřejmě o kolagenu hydrolyzovaném, tedy o jediné snadno stravitelné formě, kterou naše tělo dokáže bezezbytku využít. Při kolagenové kúře je ovšem třeba dbát na dostatečný přísun vitaminu C, bez kterého se proces novotvorby kolagenu v těle neobejde.

Nejen pro aktivní sportovce je kolagen nesmírně důležitou součástí životosprávy, jeho dostatek je nezbytný pro každého, kdo chce zůstat dlouho fit a co nejdéle si zachovat mladistvý vzhled.

RosenPharma blog

Přečtěte si další články z našeho blogu


Vlastník autorských práv: RosenPharma, a.s. ©
Zásady zpracování osobních údajů | Prohlášení o používání cookies