Následky překyselení
Nejnovější blogové příspěvky
- Vánoční dárky pro krásu a zdraví
- Polysany jsou zpět s novou tváří
- Kolagen na vlasy
- Kolagen a bezmasá strava: Jak zajistit dostatečný příjem kolagenu?
- Jak cvičení pomáhá předcházet bolestem
- Přírodní cesta k úlevě dýchacích potíží s jezevčí mastí
- Jak zlepšit spánek
- Lékárnička na dovolenou a na co se zaměřit
- Škodlivost fosfátů na lidský organismus
- Betakaroten a jeho účinky na lidský organismus
Ne nadarmo se o překyselení organizmu hovoří jako o jedné z nejnebezpečnějších civilizačních nemocí, jehož nejtěžší stadia mohou vést až k úmrtí.
Náš organizmus je přitom uzpůsoben k tomu, abychom se mohli dožít až 120 nebo dokonce 130 let. Jednou z podmínek dlouhého života je však i tzv. acidobazická rovnováha, tedy rovnováha mezi kyselými a zásaditými látkami v organizmu. Kyselé látky přitom v našem organizmu vznikají neustále, a to během látkové výměny.
Neúplnou oxidací triglyceridu, sacharidů i bílkovin, hydrolýzou fosfoproteinů nebo oxidací sulfhydrylových skupin vznikají tzv. netěkavé kyseliny (v množství 1 mmol/kg/den), které jsou následně vyloučeny ledvinami nebo zmetabolizovány. Ty těkavé pak vylučujeme plícemi: kyselinu uhličitou vyloučíme v podobě CO2 a naše tělo ji vyprodukuje v množství přibližně 15 000 mmol za den.
Lidské tělo si dokáže s určitým podílem kyselých složek poradit samo. Bylo k tomu vybaveno speciálními roztoky látek, schopnými rovnováhu pH udržovat. Nazývají se pufry a k těm přirozeným patří například bikarbonát, hemoglobin, fosfáty, sulfáty nebo proteiny krevní plazmy. Jakmile se však poměry pufrů naruší, dochází i k nerovnováze pH.
V případě výměny krevních plynů překyselení způsobí tuhnutí červených krvinek. Tím se oslabí průtok krve kapilárami a zásobování tkáně kyslíkem a živinami. Buňky tkání si samy nedokážou obstarat výživu a dokonce ani odstranit odpadní látky. Nadbytečné kyseliny v krvi se v cévních stěnách vážou na vápník, cévy tuhnou a začínají se ucpávat či praskat. Snížená hladina minerálů v těle však způsobuje například i náchylnost k lámání kostí. V těle se začínají usazovat ložiska toxických látek, vznikají vhodné podmínky pro plísně, toxické látky poškozují játra a mozek.
Nedostatek kyslíku a překyselení vůbec představuje pro náš organismus ohromné riziko, které se velice často dotýká životně důležitých orgánů. Spolu s acidózou mohou jít ruku v ruce průjmy, vleklé a opakující se záněty a infekce, alergie, ekzémy, v horších případech hypertenze, arterioskleróza, ale bohužel také srdeční infarkty, cévní mozkové příhody nebo zhoubné nádory.
Toto jsou jistě pádné důvody, proč je tak nesmírně důležité dbát na rovnováhu pH v našem organizmu.