Léky na potlačení alergické reakce způsobené vyplavením histaminu nazýváme obecně antihistaminika. Ta sice nezabrání vyplavení histaminu do těla, ale dokáží oslabit nebo dokonce zcela potlačit jeho účinky.
První antihistaminika byla objevena ve 30. letech 20. století v Paříži a v lékařství se běžně používají od 40. let. V posledních letech spolu s nárůstem alergií stoupá výrazně i spotřeba léků a léčivých přípravků obsahujících antihistaminika. Účinnými látkami v nich přitom bývají nejčastěji dimetinden, levocetirizin-dihyrochlorid, cetirizin, bisuleptin, klemastin, prometazin, loratandin.
Antihistaminika se vyrábějí ve formě tablet, kapek, sprejů injekcí či gelů. Celá řada těchto přípravků je na trhu prodejná volně bez lékařského předpisu. Vždy je však dobré poradit se o jejich užívání se svým lékařem, případně lékárníkem. Zvláště, pokud trvale užíváte nějaké léky.
Obecně platí, že sami si ordinujeme antihistaminika pouze na akutní alergické projevy, které netrvají déle než tři dny. Delší alergické projevy je vždy třeba konzultovat s lékařem.